Series B Champions’ Cup

From IIWiki
Jump to: navigation, search
The Series B Champions’ Cup
Series B Champions’ Cup logo.png
Founded 2150 (Bedistani)
Region Worldwide
Number of teams 32 (group stage)
234 entries in last edition
Current champions Pretia Prizren (1st title)
Most successful clubs Gamboa FC
Hatton Town
Kionao Locals
Metropolitano
(2 titles each)

The Series B Champions’ Cup is a football competition organized by UICA for the four highest-finishing teams in the second-division leagues of each participating association. It was originally sponsored by Han electronics company Samseong and run by the Champions’ Cup organizing committee alongside the fourth Champions’ Cup.

Format

Under the current format, all teams start in a preliminary phase, with second-division league champions given byes to the third preliminary round and lower-placed teams starting in the first and second preliminary rounds. These rounds are played as home-and-away ties, as is the playoff round, which involves the sixty-four teams that advance from the preliminary phase. After the playoff round, the thirty-two remaining teams enter the group stage, which is played in the same format as the Champions’ Cup, with eight groups of four, each playing a double round-robin with the top two teams in each group advancing to the knockout stage. The knockout phase is played home and away until the final, which is a single match at a neutral site chosen by the UICA Selection Committee. The same neutral site also hosts the semifinals and finals of the Youth Cup.

Series B Champions’ Cup finals

Edition Winners Score Runners-up Venue
1 Unknown club logo.svg
Albrecht Independent FC (CAM)
3–1 aet KQ Nepáïire Tingitana logo.svg
KQ Nepáïire Tingitana (COM)
Munhwa Football Stadium
Hanseong, Daehanjeiguk
2 Unknown club logo.svg
Island Athletic (ADN)
1–0 aet Unknown club logo.svg
Ironside-Talinger (CAM)
The White Fortress
Gladerial, Elves Security Forces
3 Unknown club logo.svg
Aliança (CAF)
2–0 Unknown club logo.svg
Radyukevich CSC (CAM)
Aterro Sanitário
Limbo, Estresse Intenso
4 Unknown club logo.svg
Hatton Town (ADN)
2–0 Unknown club logo.svg
Gamboa FC (CAM)
Estádio Nacional dos Cocos
Porto Lacruz, Cafundéu
5 Unknown club logo.svg
Grand Arsenal (ADN)
0–0 aet
3–1 pen
Unknown club logo.svg
Turks’ Club (CAM)
Stádie Síntaüilire’da
Otário, Paripana
6 Unknown club logo.svg
Kitsilano Konquerors (COM)
1–0 Unknown club logo.svg
Penders (CAF)
Construction Hut Stadium
Aiken City, Dancougar
7 Unknown club logo.svg
Hatton Town (ADN)
3–1 Unknown club logo.svg
Netler FE (VPH)
Querzakhi Olympic Stadium
Querzakhi, Paripana
8 Forest Hill FC logo.svg
Forest Hill FC (JSY)
1–0 Unknown club logo.svg
AC Zul’Atun (ESF)
Marc Edwards Memorial Stadium
Redwood, West Zirconia
9 Unknown club logo.svg
Terabits CE (VPH)
0–0 aet
4–2 pen
Unknown club logo.svg
Travesian AS (ESF)
Arena Multiuso Dra. Veiga
Astari, Cafundéu
10 Unknown club logo.svg
Stade du Dauphin (SPT)
3–1 Unknown club logo.svg
Gamboa FC (CAM)
The Marble Ground
El din, Candelaria And Marquez
11 Unknown club logo.svg
Metropolitano (CAF)
1–0 Unknown club logo.svg
Altsend (ADN)
Parc du Centre
Cap-Nord, Septentrionia
12 Unknown club logo.svg
Richelieu AC (SPT)
1–0 Unknown club logo.svg
Cruzeiro do Sul (CAF)
Dynasty Imperial Football Stadium
Namgyeong, Daehanjeiguk
13 Unknown club logo.svg
Olympiques de Baieville (SPT)
3–1 Unknown club logo.svg
AS Sharala (ESF)
Shin Jared Koeppel
Bradford, Dancougar
14 Unknown club logo.svg
AC Hartdale (ESF)
2–0 Unknown club logo.svg
DFE Anhenir (VPH)
Estadio Silva
San Marquez, Sargossa
15 Unknown club logo.svg
Radyukevich CSC (CAM)
1–0 aet Unknown club logo.svg
West Bend Wildcats (JSY)
Estadio Cochaucho
Ciudad Peralta, Aguazul
16 Unknown club logo.svg
New Cefn Albion (KRY)
1–0 Unknown club logo.svg
Engenheiro Peres (CAF)
New Sausages Arena
Allemali, Candelaria And Marquez
17 Unknown club logo.svg
AS Sharala (ESF)
1–1 aet
3–0 pen
Laniuq Explorers logo.svg
Laniuq Explorers (COM)
The Dear Green Place
Mackintosh, The Weegies
18 Unknown club logo.svg
Gamboa FC (CAM)
2–1 Unknown club logo.svg
Trillet FE (VPH)
KPM Stadium
Snaith, West Zirconia
19 Unknown club logo.svg
AFC MN Smith (CAM)
3–0 Unknown club logo.svg
Sonoma City Volcanoes (COM)
Donna Cathedral
Mar Sara, Elves Security Forces
20 Unknown club logo.svg
FE Dranacess (VPH)
1–0 Unknown club logo.svg
São Jorge (CAF)
Cygnus Stadium
Bromham, Krytenia
21 Unknown club logo.svg
Gamboa FC (CAM)
2–0 aet Unknown club logo.svg
Webley Stadium (CAM)
El Cova
Ariaco, Sargossa
22 Unknown club logo.svg
Racing Club Delgadopolis (SRG)
3–1 Unknown club logo.svg
CSD Trecelunas (AGU)
Centro Deportivo Nacional
Blén, Aguazul
23 Unknown club logo.svg
CSD Trecelunas (AGU)
3–1 aet Unknown club logo.svg
Bradwell Saints (KRY)
The Battleground
Raynor City, Valanora
24 Unknown club logo.svg
Varzeano (CAF)
1–0 Unknown club logo.svg
Grêmio Lux (CAF)
Sector-Delta Sporting Field
Landau Institute, Estresse Intenso
25 Unknown club logo.svg
Tênis Clube (CAF)
2–2 aet
4–3 pen
Unknown club logo.svg
New Ireland (SNO)
Alesanka Park
Yuba, Paripana
26 Unknown club logo.svg
Dullham Town (ADN)
1–1 aet
5–4 pen
Unknown club logo.svg
Atlético Insular (CAF)
Estadio Norte del Vonghurst
Vonghurst, Virabia
27 Unknown club logo.svg
Dalinn Wanderers (ADN)
2–1 aet Unknown club logo.svg
Union (ZRB)
Parliament Stadium
Lodgertia, Eastfield Lodge
28 San Solari FC logo.svg
San Solari FC (COM)
3–1 Unknown club logo.svg
South Barrier United (ADN)
Academics Stadium
Krozuy, Tarrentum
29 Unknown club logo.svg
Metropolitano (CAF)
2–0 Unknown club logo.svg
Airport City (ADN)
Fadron Pizza Field
Wiechester, Taeshan
30 Unknown club logo.svg
Graceville Salamanders (JSY)
2–0 Unknown club logo.svg
RC Belfort (VLD)
Estadio Taturgo
Trecelunas, Aguazul
31 Unknown club logo.svg
Bannabridge (SNO)
2–0 St Raphael Battling Bishops logo.svg
St Raphael Battling Bishops (JSY)
Novo Olímpico Imperial
São Jorge, Cafundéu
32 Unknown club logo.svg
Atlético Insular (CAF)
3–0 Northbrook Diamonds FK logo.png
Northbrook Diamonds FK (PIS)
Republic Stadium
Skyline, Mangolana
33 Unknown club logo.svg
Minneriz (ERA)
3–1 aet Unknown club logo.svg
Pumas Maldonado (VLD)
City of Metropolis Stadium
Metropolis, Valladares
34 Unknown club logo.svg
NSE Kovenham (KRY)
1–0 Unknown club logo.svg
Hoxford Rovers (VLD)
Marine World Park
Crosaibi, Vilita
35 Unknown club logo.svg
Kionao Locals (TUR)
1–0 Unknown club logo.svg
Academia Acropolis (EIT)
Bay Forest Stadium
Bartewick, Civil Citizenry
36 Unknown club logo.svg
Pumas Maldonado (VLD)
2–1 Unknown club logo.svg
Neathill (KRY)
Sampa Gumbada Stidiyama
Juvapanam, Kagdazka and Pazhujebu
37 Unknown club logo.svg
Cedniavella (TUR)
3–1 Unknown club logo.svg
San Pablo (AGU)
Lunar Park
Seraai, Vilita
38 Klub Atletisk Spitsbergen logo.png
Klub Atletisk Spitsbergen (PIS)
2–1 Unknown club logo.svg
Arcrés Millos (AGU)
White Meadow Arena
Carloburgo, Valladares
39 Unknown club logo.svg
Kyoshiku Island FC (OSR)
2–1 aet Unknown club logo.svg
AD Cerro (VLD)
Estadio Pomorum
Rofi, Aguazul
40 Islay Town Mechanical logo.png
Islay Town Mechanical (PIS)
3–1 Unknown club logo.svg
Dawson Springs FC (COM)
Tivali Ring Stadium
Alikki-Corra, Vilita
41 SK Aasiaat Harbour logo.png
SK Aasiaat Harbour (PIS)
3–0 Unknown club logo.svg
Ojedo Cerro (AGU)
South Lawn
Spit, Miskatonic University
42 Natestadt Nationalisten logo.svg
Natestadt Nationalisten (COM)
2–1 AC Aleutia Volcanoes logo.png
AC Aleutia Volcanoes (PIS)
Paradisia North Park
Paradisia, Boring Paradise
43 Unknown club logo.svg
Lonngeylin Coast (VIL)
2–1 aet Griffin Zebras logo.svg
Griffin Zebras (JSY)
Free Stone Stadium
Drayfill, Aels
44 Novaya Sibir Reds logo.png
Novaya Sibir Reds (PIS)
2–0 Scapa Bay Rovers logo.png
Scapa Bay Rovers (PIS)
Estadio Zapata
Kericia City, Kericia
45 FC Solovetsky Monastery logo.png
FC Solovetsky Monastery (PIS)
1–1 aet
5–4 pen
East Railway logo.png
East Railway (ASG)
Lunar Park
Seraai, Vilita
46 Unknown club logo.svg
Kionao Locals (TUR)
0–0 aet
5–4 pen
Klub Atletisk Spitsbergen logo.png
Klub Atletisk Spitsbergen (PIS)
Estadio Ferdinand Marcos
Ciudad Sangti, Sangti
47 Franz Josef Young Boys logo.png
Franz Josef Young Boys (PIS)
3–2 Unknown club logo.svg
FC Arsenal Vershina (MYT)
Marine World Park
Crosaibi, Vilita
48 Unknown club logo.svg
Pretia Prizren (MYT)
1–0 Unknown club logo.svg
Kionao Locals (TUR)
Silanes Park
Echegoyan, Astograth

Titles by association

Titles Association Clubs
6 Ad'ihan Flag.jpg Ad’ihan (ADN) Hatton Town (2), Dalinn Wanderers, Dullham Town, Grand Arsenal, Island Athletic
6 Flag of Cafundéu.svg Cafundéu (CAF) Metropolitano (2), Aliança, Atlético Insular, Tênis Clube, Varzeano
6 Polar Islandstates Flag.png Polar Islandstates (PIS) FC Solovetsky Monastery, Franz Josef Young Boys, Islay Town Mechanical, Klub Atletisk Spitsbergen, Novaya Sibir Reds, SK Aasiaat Harbour
5 Flag of Candelaria And Marquez.png Candelaria And Marquez (CAM) Gamboa FC (2), AFC MN Smith, Albrecht Independent FC, Radyukevich CSC
3 Flag of Capitalizt SLANI.svg Capitalizt SLANI (COM) Kitsilano Konquerors, Natestadt Nationalisten, San Solari FC
3 Flag of Septentrionia.png Septentrionia (SPT) Olympiques de Baieville, Richelieu AC, Stade du Dauphin
3 Flag of Turori.jpg Turori (TUR) Kionao Locals (2), Cedniavella
2 Flag of Elves Security Forces.jpg Elves Security Forces (ESF) AC Hartdale, AS Sharala
2 Flag of Jasĭyun.svg Jasĭyun (JSY) Forest Hill FC, Graceville Salamanders
2 Flag of Krytenia.png Krytenia (KRY) New Cefn Albion, NSE Kovenham
2 Flag of Vephrall.svg Vephrall (VPH) FE Dranacess, Terabits CE
1 Flag of Aguazul.svg Aguazul (AGU) CSD Trecelunas
1 Flag of Erathore.png Erathore (ERA) Minneriz
1 Flag of Mytannion.png Mytannion (MYT) Pretia Prizren
1 Flag of Osarius.png Osarius (OSR) Kyoshiku Island FC
1 Flag of Sargossa.png Sargossa (SRG) Racing Club Delgadopolis
1 Flag of Sorthern Northland.png Sorthern Northland (SNO) Bannabridge
1 Valladares Flag.png Valladares (VLD) Pumas Maldonado
1 Vilita Flag.png Vilita (VIL) Lonngeylin Coast